• Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE

          • Lubisz fotografię? Potrafisz dostrzec matematykę wokół siebie? Weź udział w konkurs fotograficznym MATEMATYKA W OBIEKTYWIE, który jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest  Uniwersytet  Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

            Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę (zdjęcie, tekst), która nadaje pracy sens poznaczy. Uczestnicy rywalizują w dwóch grupach wiekowych: do i powyżej 20 roku życia. Aby wziąć udział w konkursie trzeba się zgłosić na stronie www.mwo.usz.edu.pl, podać swoje konto e-mailowe, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie konkursu. Pula nagród w tegorocznej edycji przekracza 30000 złotych.

            Wierzchołek trójkąta Jan Sokala - 1 miejsce

             

            The stairs frequency polygon Natalia Shcherbyna - wyróżnienie


            Spacer przez nieskończoność - Lena Cieśla - nominacja do wystawy


            Część wspólna zbiorów - Piotr Górny - nominacja do kalendarza

          • Sprawozdanie z wycieczki klasy IIIaT

          •  

            Po raz kolejny team twardzieli z III aT wyruszył w Góry Sowie.  Opiekunami byli: nasz wychowawca Dariusz Karaszewski i pan Paweł Kazimierski.

            Dołączył do nas Oskar z IVc T. Na początku obawialiśmy się czy da radę, bo to informatyk , a w naszej szkole wiadomo jak to jest z informatykami …ale chłopak wszystko ogarniał, a na ściance (tym razem nie szkolnej) zdobył nasze szczere uznanie.

            Celem wyprawy była Srebrna Góra. Wcześnie rano  wyruszyliśmy ze Świdnicy pociągiem do Bielawy Zachodniej. Stamtąd , ufając informacjom  klasowego bielawianina Piotrka, że autobusy miejskie z Bielawy do  Leśnego Dworu nie jeżdżą o tej porze, przeszliśmy 4,5 km piechotą.

            Po drodze okazało się, że jeżdżą (dziękujemy ci Piotrze) .

            Z Leśnego Dworu, gdzie w różne strony Gór Sowich  rozchodzą się szlaki, ruszyliśmy ostro pod górę,  szlakiem niebieskim w kierunku przełęczy woliborskiej.

            Na przełęczy, korzystając ze zrobionego przez leśników  miejsca postojowego, urządziliśmy sobie krótki postój.

            Dostosowaliśmy się wszyscy do informacji wywieszonej na wiacie i po kwadransie ruszyliśmy na czerwony szlak w kierunku przełęczy srebrnogórskiej. (Jeśli się dobrze przyjrzycie zdjęciu odczytacie komunikat)

             

            Najwyższe partie szlaku spowijała mgła. Na trasie „życie nam umilał” pan Karaszewski robiąc co postój, krótkie pytanka natury przyrodniczo krajoznawczej. Nawet na wycieczce nie „nie wychodzi z niego nauczyciel”.

            Po przejściu łącznie ponad 20 km dotarliśmy do Srebrnej Góry i willi Huberus, która miała być naszą bazą przez następne dni.

            Po rozpakowaniu i posiłku, czekały nas dwa zadania.

            Pierwsze, polegało na tym, aby  za pomocą  z urządzenia, które wymaga jednoczesnego współdziałania kilku osób  (możecie zobaczyć na zdjęciu ), mieliśmy ustawić w pionie kilka drewnianych klocków, a następnie na tych klockach ustawić następne. Zadanie piekielnie trudne, wymagające koordynacji i współpracy. Nam się udało wykonać to zadanie przed czasem. Prowadzący zajęcia pan Bogdan stwierdził, że taka sztuka udaje się niewielu grupom. Byliśmy z siebie dumni, ale chyba najbardziej dumny był nasz wychowawca.


            Kolejne zadanie to strzelanie z łuku sportowego. Tę konkurencję wygrał Kamil, ale i tak wszyscy wiemy, że najlepszym łucznikiem jest  pan Karaszewski, którego drugie imię to Robin. Niestety zapadające ciemności i brak okularów nie pozwoliły mu się wykazać mistrzostwem.


            Dzień zakończyliśmy smaczną obiadokolacją i wspólnym odśpiewaniem Barki, po czym po kąpieli, tym razem już nie wspólnej, udaliśmy się na spoczynek. Przynajmniej tak przekonani byli  nasi opiekunowie.

            Drugi dzień rozpoczął się zwiedzaniem Twierdzy srebrnogórskiej. Oprowadzał nas osobiście sam komendant twierdzy w historycznym mundurze oficera wojsk pruskich. Opowiadał mnóstwo ciekawych rzeczy o samej twierdzy, okolicznościach jej powstania i, co naszym zdaniem najciekawsze, o życiu codziennym żołnierzy.

            Na własne oczy mogliśmy się przekonać jak mieszkali osiemnastowieczni żołnierze,  dowiedzieliśmy się jak wyglądała służba wojskowa w tych czasach, co żołnierze jedli, jak byli umundurowani i uzbrojeni.

            Szczególne zainteresowanie panów Karaszewskiego i Kaźmierskiego wzbudził system kar stosowanych wobec  żołnierzy.  Jedną z nich, zwaną ujeżdżaniem osła, pan Darek chciał przenieść do naszej szkoły i wpisać do statutu jako karę regulaminową. Wytłumaczyliśmy  grzecznie, że nie ma takiej opcji.

            Na czym polegała możecie zobaczyć na zdjęciu.


            Po zwiedzaniu  udaliśmy się pod nieczynny wiadukt kolejowy o wysokości ponad 30 metrów.

            Nasze zadanie było bajecznie łatwe. Należało zjechać samodzielnie na linie z tej wysokości i się nie zabić.

            Lubimy takie proste zadania, więc ponownie wykonaliśmy je przed czasem.

            Kolejne było już o wiele trudniejsze. Wykorzystując umieszczone wcześniej chwyty wspinaczkowe , należało wspiąć się po płaskiej ścianie na wysokość ponad 20 metrów , dotknąć metalowej kluczki przez którą przechodziła lina asekuracyjna i opuścić się w dół za pomocą specjalnej techniki skoków i odbić. Po raz kolejny wychowawca wysłuchał pochwał dla całej grupy za sprawność z jaką wykonaliśmy to zadanie i dyscyplinę .

            Na koniec wyruszyliśmy do pobliskiej jaskini. Tak naprawdę był to podziemny korytarz, jeden z wielu, które pozostały po średniowiecznej kopalni srebra.

            Po tak wyczerpującym dniu zjedliśmy obiadokolację, która roznosiła czarująca Nikola.

            Podawana była pieczeń. Jak twierdził pan Paweł, pieczeń była z muflona, jednak nie do końca jesteśmy tego pewni.

            Szczególnie oczarowani Nikolką wydawali się być pan Kaźmierski  i  nasz wychowawca.

            Tym razem  byliśmy tak zmęczeni, że spać poszliśmy bez śpiewania tylko z uroczym dobranoc chłopaki od wychowawcy.

            W ostatnim dniu pobytu musieliśmy wyruszyć wcześnie w drogę powrotną, by po pokonaniu niebieskim szlakiem 22 kilometrów, zdążyć na pociąg.

            Żałujemy jedynie niezrealizowania ostatniego punktu, gry terenowej, niestety zabrakło czasu.

            Tych co nie chcą jeździć tylko do ZOO i nie boją się wyzwań zapraszamy na nasza następną wycieczkę klasową. Możemy zabrać ze sobą 3-4 osoby z innych klas. Oczywiście Oskar masz zapewnione miejsce, jeśli tylko będziesz chciał jeszcze raz z nami jechać.

            Na koniec dziękujemy naszemu wychowawcy za organizację i zbijanie kosztów wycieczki i panu Pawłowi Kazimierskiemu, że nie bał się z nami wyruszyć.

             

          • Seminaria - Drugie Ogólnopolskie Mistrzostwa IT

          •   
            W sobotę 07.10.2023r.  nauczyciele z ZSB-E - Jarosław A. Klimkowski i Roman Izydorczyk wzięli udział w seminariach odbywających się podczas finałów Drugich Ogólnopolskich Mistrzostw IT na Poznań Game Arena.
             
            Seminarium Cyberbezpieczeństwo:

            Dywizja Cyberbezpieczeństwo jest dedykowana nauczycielom, którzy chcą poznać tajniki ochrony sieci, danych i systemów przed zagrożeniami cybernetycznymi. W ramach tej dywizji, nauczyciele poznali obszary związane z bezpieczeństwem online, w tym ochroną przed atakami, zachowaniem prywatności online oraz zasady dostępności cyfrowej.

            Seminarium Windows 11:
            Dywizja Windows 11 PRO to szansa dla nauczycieli na zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z najnowszą wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows. Uczestnicy poznali nowe funkcje i narzędzia, które ułatwią zarządzanie klasą i edukację online. Ponadto, podczas finałów odbyły się seminaria, które pomogą w przyszłości nauczycielom jeszcze lepiej wykorzystać potencjał Windows 11.
             

             

          • POZNAŃ GAME ARENA 2023 - Targi Rozrywki i Multimediów

          • W sobotę 07.10.2023r.  grupa 45 uczniów naszej szkoły pod opieką Romana Izydorczyka, Jarosława Klimkowskiego i Aleksandra Komorowskiego, wzięła udział w Poznań Game Arena.

            To największe w Polsce i tej części Europy targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej, organizowane zarówno dla branży jak i indywidualnych zwiedzających. PGA mają już ponad 20-letnią historię, to tu najważniejsze marki, wydawcy i studia developerkie z całego świata tak chętnie prezentują swoje najciekawsze produkcje i sprzęt .

            Na liście złożonej z ponad stu wystawców znalazły się takie firmy jak Xbox, Bethesda, Ubisoft, CD PROJEKT RED, Bandai Namco, Wargaming, 11 bit studios i wielu innych. Tak mocna obsada pozwoliła stworzyć wyjątkową ekspozycję, gwarantującą długie rodziny rozrywki na najwyższym poziomie.

            Niezwykłe emocje czekały zarówno na początkujących jak i zaawansowanych zawodników e-sportu. Swoich sił mogli spróbować także ci, którzy  grają tylko hobbystycznie.

            Szczególnie bogaty wybór mieli fani piłki nożnej. Zarówno w strefie Ekstraklasa Games, jak i PZPN pojawiło się wiele stanowisk do grania, na których czekały EA Sports FC i eFootball. Coś dla siebie znaleźli również fani Counter-Strike’a, League of Legends oraz innych popularnych gier. Zwiedzający mogli wybierać spośród wielu konkursów i turniejów, organizowanych przez wystawców Poznań Game Arena.

            Ciekawe stoiska, hitowe gry oraz liczne atrakcje znalazły odzwierciedlenie w tegorocznej frekwencji. W Poznań Game Arena wzięło udział 52 749 zwiedzających. Kolejna edycja wydarzenia zaplanowana jest na jesień 2024 roku.

            Wyjazd możemy uznać za bardzo udany.

          • Wycieczka Samorządu Szkolnego do Szklarskiej Poręby

          • W dniach 2-4.10.2023 odbyła się wycieczka Samorządu Szkolnego do Szklarskiej Poręby. Głównym celem wyjazdu była integracja zespołu uczniowskiego, wymiana informacji i doświadczeń między starszakami, a młodszymi, a także wykreowanie nowych pomysłów do organizacji życia w szkolnej przestrzeni.

            Jednym z wiekszych owoców tego wyjazdu były warsztaty przeprowadzone przez Maksymiliana Onika i Oskara Wojtkowiaka, uczniów klasy 5. Był to czas poznawania siebie, nauki współpracy i wzajemnego szacunku.

            Pogoda dopisała, więc młodzież poza warsztatami, podczas spacerów miała możliwość podziwiania panoramy naszych zacnych Karkonoszy.

            We wtorkowy wieczór, po spotkaniu podsumowującym naszą dwudniową pracę, rozegraliśmy mecz w piłkę siatkową, który wniósł wiele radości i pozytywnych wibracji Z wielką dumą patrzyłyśmy na zaangażowanie każdego z uczestników. Wracamy w szkolne mury pełni optymizmu i energii by działać! Działać na rzecz całej naszej społeczności szkolnej Zachęcamy również chętnych do wspólnej pracy. W takim zespole na prawdę warto!

            Opiekunki samorządu: M.Antoniak i S.Bawoł

          • Drugie Ogólnopolskie Mistrzostwa IT

          •  

            Dnia 29.09.2022r. w naszej szkole odbyły się półfinały w Drugich Ogólnopolskich Mistrzostwach IT .Celem organizatorów było doskonalenie umiejętności z zakresu programowania, mikrokontrolerów, a także projektowania i druku 3D oraz podstaw robotyki.

            Dywizje konkursowe :

            • GAMEDEV
            • ROBOTYKA
            • CYBERBEZPIECZEŃSTWO
            • OPROGRAMOWANIE
            • CLOUD
            • DRUK 3D
            • AI

            Każda dywizja konkursowa  odzwierciedlała najnowszą wiedzę o produktach i nowinkach technologicznych. Uczniowie mieli okazję wykazać się przygotowaniem teoretycznym, praktycznym, kreatywnością i umiejętnościami z zakresu, który najbardziej ich interesował. Eliminacje zakończyła  się finałami na Poznań Game Arena!

            Mobilizująca rywalizacja i atmosfera mistrzostw zmotywowała uczniów do wejścia na najwyższy poziom umiejętności.

             

            Naszą szkołę reprezentowały 4 zespoły:

            1. Karol Mak 3c / Oskar Lipnicki 3d                                   – robotyka
            2. Dominik Sowa 3d / Hubert Zyliński 3d                           – robotyka
            3. Zuzanna Gawryliszyn 3c / Aleksandra Trościanko 3c  – cyberbezpieczeństwo
            4. Piotr Wojciechowski  4d / Jan Jakowicki 2d                 – programista             66pkt/12min

             

            Opiekunowie : Jarosław A. Klimkowski / Roman Izydorczyk

             

          • Uczniowie klas V na wycieczce w Krakowie

          •  

             

            W dniach 25-26 września 2023 odbyła się dwudniowa wycieczka do Krakowa i Oświęcimia. ( 18 uczniów z klasy VaT , VdT + 2 opiekunów). Uczniowie mieli okazję poznać bardzo dokładnie Kraków, jedno z najpiękniejszych miast Polski, kolebkę kultury, zabytków, dawną stolicę Polski, miejsce koronacji, a później wiecznego spoczynku władców Polski.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsc wpisanych na listę Światowego dziedzictwa Kulturowego UNESCO; Kazimierza, dawnej dzielnicy żydowskiej, następnie poszliśmy na Wawel i szlakiem królewskim dotarliśmy do Rynku – jednego z największych średniowiecznych placów Europy.

            Tutaj Sukiennice, wieża Ratuszowa, kościół Mariacki i Św. Wojciecha. Następnie udaliśmy się na dziedziniec Collegium Maius, najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. O godz. 16 mieliśmy wejście do Muzeum Historycznego miasta Krakowa- zwiedziliśmy podziemia Sukiennic. Później zabytkową ulicą Floriańską udaliśmy się w kierunku XV wiecznego Barbakanu.

            Pełni wrażeń, po intensywnym zwiedzaniu pojechaliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

            Następnego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od komnat Zamku Królewskiego na Wawelu – słynne krużganki flandryjskie, arrasy, kobierce, namioty, broń. Po dwugodzinnym zwiedzaniu ruszyliśmy w podróż do Oświęcimia. Tu poznaliśmy były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady Auschwitz- Birkenau. Ku refleksji i przestrodze.

            Wszędzie towarzyszyli nam wspaniali przewodnicy, z olbrzymią wiedzą merytoryczną i bardzo oddani swojej pracy. Dwa dni wycieczki okazały się najlepszą i pouczającą lekcją historii.

            Wycieczka odbyła się przy wsparciu rządowego programu "Poznaj Polskę"

              

          • Program stypendialny „zDolny Śląsk”

          • ​​

            Trwa nabór wniosków XXIII edycji programu stypendialnego „zDolny Śląsk”

            Uczniowie mają szansę na 55 stypendiów „zDolny Śląsk”

            Jeszcze tylko dwa tygodnie, do 20 września 2023 potrwa nabór wniosków o stypendia „zDolny Śląsk”. Największy dolnośląski program stypendialny oferuje w tym roku około 55 stypendiów w kwotach od 3500 zł do 4500 zł. Szansę mają uczniowie wszystkich typów szkół.

            Fundacja Edukacji Międzynarodowej z Wrocławia przypomina o trwającym konkursie stypendialnym dla uzdolnionych uczniów. Przygotowała finansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego stypendia dla zdolnej młodzieży.  Uprawnionymi do składania wniosków są uczniowie szkół podstawowych (od klasy 5) oraz ponadpodstawowych.

            W konkursie oceniane będą osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne kandydatów oraz ich postawa społeczna. We wszystkich typach wniosków, niezależnie od wybranej przez kandydata kategorii, należy opisać zaangażowanie społeczne ucznia. Laureaci swoje stypendia będą mogli przeznaczyć na wydatki związane z nauką i rozwojem uzdolnień.

            Organizatorzy proszą, by wnioski były wypełniane samodzielnie przez uczniów (jedynie najmłodsi kandydaci mogą korzystać z niezbędnej pomocy dorosłych). Wzory wniosków i regulamin dostępne są na stronie Fundacji Edukacji Międzynarodowej:

            https://www.fem.org.pl/nabor-wnioskow-xxiii-edycji-programu-stypendialnego-zdolny-slask/

            Wypełnione i podpisane wnioski należy przesłać tradycyjną pocztą do 20 września 2023 na adres Fundacji Edukacji Międzynarodowej, ul. Racławicka 101, 53-149 Wrocław, z dopiskiem na kopercie „zDolny Śląsk”. Nie ma możliwości osobistego składania wniosków.

            Wnioski oceniane będą dwuetapowo przez Komisję Stypendialną złożoną z ekspertów różnych dziedzin oraz przez Dolnośląską Kapitułę Wspierania Uzdolnień. Zgodnie z regulaminem programu decyzje tych gremiów są ostateczne i kandydatom nie przysługują odwołania.

            -----------

            Program Stypendialny "zDolny Śląsk" ma na celu znoszenie barier w dostępie do oświaty i wspieranie uzdolnionej młodzieży na Dolnym Śląsku. Program powstał w 2001 roku z inicjatywy Fundacji Edukacji Międzynarodowej i Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Dotychczas z pomocy programu skorzystało ponad 2000 młodych, utalentowanych Dolnoślązaków.

             

            Program współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

          • Rozpoczęcie kursu ROL.03 - pszczelarz

          •  

            Informujemy, że rozpoczęcie kursu ROL.03 odbędzie się 22 września 2023r. o godz. 15:30

             

            W dniu 22 i 23.09.2023r. odbędą się zajecia dydaktyczne.

             

            Harmonogram zajęć zostanie zamieszczony na stronie do końca tygodnia.

             

          • Wyniki egzaminów zawodowych i matur

          •  

            Informuję, że w sekretariacie szkoły są do odbioru certyfikaty kwalifikacji zawodowych, dyplomy oraz świadectwa dojrzałości.

            Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

             

          • Giełda podręczników

          •  

            W dniach 11, 13 i 15 września (poniedziałek, środa o piątek) na długiej przerwie, na korytarzu przy sali 28 i Auli odbędzie się giełda podręczników używanych.

            Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanym zarówno kupnem jak i sprzedażą.

             

          • Nasi wśród najlepszych!

          •  

            W dniu 4.09.2023r. w auli I LO w Świdnicy spotkali się uczniowie, którzy w roku szkolnym 2022/2023 uzyskali najlepsze wyniki na egzaminie maturalnym, byli laureatami olimpiad i konkursów przedmiotowych oraz osiągnęli szczególne sukcesy sportowe.

            Gratulacje i czeki z rąk Starosty Powiatu Świdnickiego otrzymali następujący uczniowie ZSB-E:

            Nagrody dla najlepszych maturzystów:

            • Aleksandra Duniewska
            • Maja Michalik

            Nagrody za osiągni ecia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych:

            • Damian Łukasiewicz
            • Maksymilian Pawlik
            • Bartosz Siczek
            • Jakub Tomczak
            • Andrii Yarotskyi

            Nagrody za osiągnięcia spotrowe:

            • Justyna Jerzyk
            • Konrad Anioł
            • Damian Bober
            • Kuba Marek 
            • Maksymilian Ruszaj

            Nagrody dla naszych uczniów opiewały na kwoty od 400 do 700 zł.

             

            Laureatom gratulujemy osiągnięć!

             

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          •  

            W dniu 4 września rozpoczynamy rok szkolny uroczystością na boisku szkolnym o godz. 9:00.

            Po apelu odbędą się spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych wg następującego przydziału:

          • UWAGA!!! Uczniowie klas pierwszych!

          •  

            W dniu 4.09.2023 uczniowie klas I technikum i I branżowej szkoły,
            po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego wezmą udział
            w zajęciach integracyjnych z wychowawcami.

             

            Przewidywany czas zakończenia zajęć godz. 12:30